Odszkodowanie, zadośćuczynienie
Odszkodowanie jest świadczeniem należnym w związku z powstaniem szkody majątkowej. Szkoda może być następstwem, w szczególności: wypadku drogowego, błędnej decyzji administracyjnej, nienależytego wykonania umowy.
Zadośćuczynienie to rekompensata pieniężna za doznaną krzywdę, którą należy rozumieć szeroko, jako cierpienie fizyczne i psychiczne (ból, stany lękowe, obniżenie nastroju). Krzywda może być następstwem uszkodzenia ciała i rozstroju zdrowia, np. w wyniku wypadku, ale także cierpień związanych ze śmiercią osoby bliskiej.
W sytuacji, gdy stałeś się osobą poszkodowaną w wypadku lub innym zdarzeniu, warto ubiegać się o należne świadczenie pieniężne. Prawnicy Kancelarii ocenią jakie są szanse w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia i oszacują wartość należnego świadczenia, zapoznają się z dokumentacją, a przede wszystkim będą reprezentować Twoje interesy na etapie negocjacji z ubezpieczycielem, jak i w toku postępowania sądowego. Procesy odszkodowawcze są niejednokrotnie skomplikowane i długie, a ubezpieczyciele odmawiają wypłaty należnego świadczenia, dlatego też pomoc adwokata jest niezbędna w celu pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy.
Wypadek drogowy
WYPADEK DROGOWY
- zastępstwo procesowe oraz doradztwo dla osoby poszkodowanej w wypadku drogowym
Poszkodowany w wypadku drogowym ma prawo uzyskać zadośćuczynienie, odszkodowanie. Każdy uczestnik ruchu drogowego, który nie ze swojej winy uczestniczył w wypadku drogowym, np. kierujący pojazdem, pasażer, rowerzysta może ubiegać się o świadczenia pieniężne w związku z doznaną szkodą/krzywdą.
Wszelkie wydatki poniesione w wyniku wypadku, w szczególności: związane z naprawą pojazdu, a także z leczeniem, rehabilitacją, dojazdami do lekarza lub opieką można odzyskać w postaci odszkodowania.
Wypadek przy pracy
WYPADEK PRZY PRACY
- zastępstwo procesowe oraz doradztwo dla osoby poszkodowanej w wypadku przy pracy
Wypadki przy pracy (również podczas prac rolnych) są częstym zjawiskiem. Z uwagi na specyfikę takich wypadków, poszkodowany musi przebrnąć długą drogę do uzyskania należnego odszkodowania lub zadośćuczynienia. Wiąże się to z ustaleniem okoliczności wypadku, a następnie oszacowaniem szkody i zgłoszeniem jej do podmiotu odpowiedzialnego.
Śmierć osoby bliskiej
ŚMIERĆ OSOBY BLISKIEJ
- pomoc prawna w związku ze śmiercią bliskiej osoby, w szczególności w zakresie:
- uzyskania zadośćuczynienia w związku z cierpieniami psychicznymi po śmierci tej osoby,
- uzyskania odszkodowania za pogorszenie sytuacji życiowej i majątkowej,
- pokrycia kosztów pogrzebu i pomnika.
Niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy
NIEWYKONANIE LUB NIENALEŻYTE WYKONANIE UMOWY
- reprezentacja w postępowaniu przedsądowym, sądowym oraz egzekucyjnym
Niewykonanie umowy ma miejsce wówczas, gdy świadczenie określone w umowie nie zostało w ogóle spełnione (wykonane) przez stronę do tego zobowiązaną (dłużnika), innymi słowy umowa nie została w ogóle zrealizowana. Nienależyte wykonanie umowy zachodzi z kolei wówczas, gdy zobowiązanie określone w umowie zostało wprawdzie spełnione ale nie jest zgodne z tym co strony ustaliły w umowie np. co do jakości, ilości, terminu czy umówionego miejsca albo nie zostało spełnione w całości. Jeżeli zobowiązanie umowne nie zostało wykonane albo zostało wykonane nienależycie przez dłużnika, wierzycielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze zgodnie z art. 471 kodeksu cywilnego.